nette conference

Program konference

9:00

Otevření dveří a registrace

Lačný žaludek konferencím nesvědčí. Dejte si s námi ráno kávu a něco na zub!

10:00

Krátké (vážně krátké!) zahájení konference

Pár slov na úvod k organizaci dne, poděkování partnerům a jdeme na to!

10:00

Honza Černý: Nette není jen framework, ale i komunita kolem něj

Víte, že ročně komunita uspořádá více jak 25 setkání z nichž polovina obsahuje přednášky nebo workshopy? Že se během roku můžete potkat skoro na 10 různých místech? A že tato čísla ročně rostou? Víte, že evidujeme více než 200 rozšíření pro Nette Framework? A co takhle informaci, že do nejvíc komunitního namespace 'contribute' pravidelně přispívá víc jak 10 vývojářů? Tak teď už to víte a na přednášce si řeknem ještě mnohem víc.

Honza Černý

Honza si s internetem hraje už 22 let. I proto si vyzkoušel mnoho oborů a zjistil, že jeho nejoblíbenější činností je díky technologiím poznávat nové lidi. Proto po zkušenostech s pořádáním Creative Morning Prague se ujal organizováni pravidelných Nette setkání #posobota. To se stalo asi před 5 lety a za tu dobu se akce přehoupla přes 100. setkání. K tomu si přidal organizování legendárního Nette Campu. Nově připravuje vzdělávací program Akademie42 a spolubuduje komunitní portál Communitte.

10:30

Jan Škrášek: Nextras Orm - základ modelu v Nette aplikaci

V přednášce se dozvíte: jak dlouhou cestu ušlo Nextras Orm do verze 3.1; co je nového v posledních verzích, jak rychle zadefinovat model a použít v Nette aplikaci, a zejména - jak obejít nevýhody Orm a přitom z něj vytěžit co nejvíce.

Jan Škrášek

Jan se věnuje vývoji webových aplikací již přes 10 let, a databázové vrstvy ho vždy fascinovaly. Začínal jako vývojář Nette Database, dnes již 6. rokem pokračuje ve vývoji Nextras Orm. Poslední 2 roky se profesně věnuje vývoji v Kotlinu na Android platformě, tam totiž nalézá správný poměr frontendu, backendu a multi-threading výzev.

11:15

Jiří Pudil: AJAX (a front-end) v Nette, snadno a moderně

Přednáška přinese především praktickou ukázku toho, jak do Nette aplikace vnést AJAX s pomocí knihovny Naja, ale neopomene ani některá úzce související témata. Webové technologie se totiž rozvíjejí raketovým tempem a o front-endu to platí dvojnásob. Ukážeme si proto, jak vypadá front-endový vývoj v roce 2019, jak tu hromadu assetů poskládat dohromady pomocí Webpacku a jak potom vygenerovaný balíček použít v Nette aplikaci.

Jiří Pudil

Webový vývojář z Brna, pravidelný cestovatel mezi back-endem a front-endem, PHP a TypeScriptem a taky mezi Grifartem a Smartlookem, pro které aktuálně pracuje. Rád se vzdělává a ještě raději vrací nabyté zkušenosti zpátky komunitě: přispívá do open-source software (mimo jiné vyvíjí a udržuje knihovnu Naja), píše články na blog, povídá na meetupech, doplňuje dokumentaci PHP. Nette jej provází od verze 0.9.

12:00

oběd

Po dopoledním bloku vás čeká výborný oběd z Bistro Střecha

13:30

Milan Šulc: Nettrine - Doctrine balíčky v Nette aplikaci

Doctrine ekosystem není jenom ORM, ale i DBAL, nástroj pro migrace, pokročilé anotace, příprava data nebo-li fixtures a nebo správa cache. Ukážeme si, jak jednoduše tyto balíčky můžete používat ve vaší Nette aplikaci. Nahlédneme i pod pokličku například Tracy panelu, console commandů a nebo compiler extension.

Milan Šulc

Milan zasvěcuje svůj život opensource a působí jako Developer Advocate. Vytváří a spravuje kolem 200 repozitářů na Githubu, zejména pro PHP, JavaScript a Docker. Spravuje componette.com, planette.io, stojí za first-class rozšířeními do Nette v podobě Contributte, Nettrine, Apitte a Ninjify. Rád vzdělává sám sebe i ostatní, v rámci Akademie42. Bloguje a tweetuje.

14:15

Václav Čevela: Kdyby balíčky

Kdyby balíčky stále používá spousta z vás. S příchodem nového Nette už jim ale začal docházet dech. A s tím jsme se nechtěli smířit. Proto jsme se na ně vrhli a ty stále relevantní (Redis, RabbitMQ, Translate a další) povýšili. Proč? Abyste je mohli používat i v Nette 3. Projdeme si, stále aktuální balíčky a zaměříme se na to, co nového v nich najdete. Zároveň si ukážeme, co obnáší udržovat takový balíček kompatibilní s co nejvíce knihovnami.

Václav Čevela

Vašek je backend developer v PeckaDesign, kde dělá na vývoji platformy pro jejich e-shopy. Denně je ve styku s technologiemi jako je RabbitMQ, Redis a ElasticSearch. Sem tam zabrousí do vývoje interního ORM a ODM. A i díky tomu má prostor k povýšení Kdyby balíčků.

14:30

coffee break

Coffee break má každá konference, ale jen ta naše má “coffee&beer break.” Před závěrečnou náloží přednášek se můžete posilnit kromě kofeinu i nějakým tím 🍺

15:00

Miloslav Hůla: Novinky a zákoutí Nette Testeru

Souhrn toho co se poslední dobou událo v Nette Testeru a těch věcí, o kterých se většinou zajímáme povrchově. Jak Tester spouští testy. Jaké proměnné prostředí Tester nastavuje a jak je můžeme v testech využít. Jaký engine použít pro Code Coverage. A další.

Miloslav Hůla

Pokud se Atari BASIC řadí mezi programovací jazyky, programuje od svých 10 let. K internetovým a obecně síťovým technologiím ho to táhlo odjakživa. Po vystudování Telekomunikační techniky na FEL ČVUT pracoval 11 let na CESNETu jako výzkumník optických sítí. Specializuje se na intraweby, na jejich propojení se síťovými prvky a monitoring toho, co se v síti děje.

15:30

David Matějka: Testování Nette aplikací + Mango Tester

Tutoriály o testování vám řeknou, jak napsat test pro třídu Calculator a ověřit, že umí sečíst 1 a 1. V reálném světe jsou však aplikace, které píšem, trochu komplikovanější. Mají spoustu vrstev, využívají DI, pracují s databází, s API a posílají maily. Na této přednášce vám ukážu pár postupů a triků, jak takové aplikace testovat, a také něco povím o naší knihovně MangoTester, která nám usnadňuje život pří psaní testů.

David Matějka

David se tvorbu webů v PHP začal zajímat už na základce a zůstal u toho do dnes. Před sedmi lety zakotvil u Nette, občas ale i fušuje do frontendu, hlavně s pomocí Reactu a Typescriptu. Poslední dva roky pomáhá manGowebu přivádět k životu menší i větší weby a systémy.

16:30

David Grudl: 33.3 novinek v Nette 3

Trojková verze Nette je doslova našlapaná novinkami a už se moc těším, až je budu moci ukázat. Vlastně ani nevím, kde začít :-) A jsem přesvědčen, že mnoho z nich budou věci, které vyzkoušíte a pak nebudete chápat, jak jste mohli existovat bez nich. Takže prostě přijďte na první Nette konferenci a budete vědět všechno s předstihem a samozřejmě mít možnost se na cokoliv zeptat.

David Grudl

David je spisovatel programů, bloger a kdovícoještě. Vytvořil populární open source projekty Nette Framework, databázovou vrstvu dibi a mnoho dalších. Začal s programováním v éře DOSu, nyní se zaměřuje výhradně na webové aplikace v PHP. A když zrovna neprogramuje, tak píše blogy La Trine & phpFashion, školí vývoj webových aplikací nebo běhá závody Spartan Race.

17:15

networking & afterpárty :-)